Kiedy masz prawo do zasiłku opiekuńczego?

Kojarzycie zapewne memy z serii „10 oznak tego, że jesteś już dorosły”, sugerujące, że życie w pewnym wieku robi się nudne i pełne problemów, którymi nikt wcześniej nie zawracał sobie głowy. „Sweter i jeansy przestają być eleganckim ubraniem”, „W lodówce masz więcej jedzenia niż piwa” czy też „Zamiast 130 dni wakacji masz ich 21”. Część z nich jest oczywiście celowo przerysowana, ale każdy z nas w tzw. dorosłym życiu zmierzy się z sytuacjami, do których żadne studia, niestety, nie są w stanie przygotować. Klasycznym przykładem jest choroba dziecka.

W takim przypadku państwo nie pozostawia Was samym sobie. Jeśli opłacasz składkę na ubezpieczenie chorobowe (niezależnie, jak długo), możesz ubiegać się o zasiłek opiekuńczy.

 

Kiedy mam prawo do zasiłku opiekuńczego?

Świadczenie to przysługuje Ci, jeśli musisz zaopiekować się chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny, z którym mieszkasz w trakcie choroby.

Świadczenie należy się także, gdy dziecko jest zdrowe, ale musisz zostać z nim w domu aby zapewnić mu opiekę. Dotyczy to m.in. sytuacji kiedy nieoczekiwanie zamknięte zostaje przedszkole, rozchoruje się niania lub rodzic, który na co dzień opiekuje się dzieckiem. Ten przywilej przysługuje rodzicom, których dziecko nie ukończyło 8 lat.

Zasiłek opiekuńczy możesz otrzymać  na swoje dzieci (również adoptowane) lub dzieci Twojego małżonka. Korzystać z niego może każdy z rodziców, ale nie jednocześnie.

Musisz także pamiętać, że nie otrzymasz świadczenia, jeśli są inni członkowie rodziny, którzy mogą  zapewnić opiekę. Nie dotyczy to opieki nad chorym dzieckiem, które ma mniej niż 2 lata.

 

Jak długo mogę otrzymywać zasiłek opiekuńczy?

Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego nie może przekroczyć 60 dni w roku i zależy od osoby, którą się opiekujemy. Wynosi on maksymalnie:

  • 60 dni – jeśli opiekujesz się zdrowym dzieckiem do lat 8 lub chorym dzieckiem do lat 14,
  • 14 dni – jeżeli opiekujesz się dzieckiem w wieku ponad 14 lat lub innym chorym członkiem rodziny
  • 30 dni – jeśli opiekujesz się chorym dzieckiem niepełnosprawnym w wieku 14-18 lat. Również jeśli opiekujesz się dzieckiem niepełnosprawnym w wieku 8- 18 lat, a małżonek lub drugi rodzic, który na stałe zajmuje się dzieckiem, jest po porodzie, chory lub przebywa w szpitalu i nie może się nim opiekować.


Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje Ci za okres, w którym korzystasz z urlopu bezpłatnego lub urlopu wychowawczego.

 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Jeśli jako matka dziecka pobierasz zasiłek macierzyński i w czasie 8 tygodni po porodzie nie możesz opiekować się nowo urodzonym dzieckiem, to ubezpieczony ojciec dziecka albo inny członek najbliższej rodziny może otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Warunkiem jest, że przerwie zatrudnienie lub inną działalność zarobkową, aby zaopiekować się dzieckiem.

Dzieje się tak w trzech przypadkach, kiedy matka:

  • przebywa w szpitalu i nie może osobiście opiekować się dzieckiem,
  • posiada orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym i stan zdrowia uniemożliwia jej osobistą opiekę nad dzieckiem,
  • porzuciła dziecko.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje  nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 8 tygodni.

Krzysztof Piskorz

Może Cię zainteresować: